Про Державний реєстр виборців

    Державний реєстр виборців - це автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки даних, які містять відомості, передбачені Законом України "Про Державний реєстр виборців", та користування ними, створена для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

    Основна мета Реєстру - це створення точних та якісних списків виборців для будь-яких виборів та референдумів, що проводяться в Україні. Реєстр ведеться  в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні дані усіх виборців України.

     База даних Реєстру, будь-яка її частина, копія бази даних або її частини, персональні дані виборців, що містяться у базі даних Реєстру  можуть використовуватися лише для таких цілей:

  1. складання попередніх списків виборців на виборчих дільницях;
  2. уточнення попередніх списків виборців та складання остаточних списків виборців на виборчих дільницях;
  3. надання Кабінету Міністрів України, іншим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, Центральній виборчій комісії, територіальним виборчим комісіям місцевих виборів статистичної інформації щодо кількісних характеристик виборчого корпусу на відповідній території;
  4. перевірки достовірності відомостей про виборців, які поставили свої підписи в підписних листах на підтримку проведення всеукраїнського референдуму, а також відомостей, що надаються до відповідних виборчих комісій щодо кандидатів, уповноважених та довірених осіб, членів ініціативної групи референдуму, кандидатур до складу виборчих комісій.

 Систему органів Державного реєстру виборців складають:

  • розпорядник Державного реєстру виборців;
  • регіональні органи адміністрування Державного реєстру виборців;
  • органи ведення Державного реєстру виборців.

 До органів ведення Реєстру щомісячно подають відповідні відомості:

  • посадова особа, уповноважена центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства;
  • керівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану;
  • командир військової частини (формування), дислокованої в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
  • відповідний районний (районний у місті, міський, міськрайонний) суд;
  • керівник установи виконання покарань;
  • керівник центру обліку, який веде облік бездомних осіб, або соціальної служби, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб;
  • керівник відповідного районного (районного у місті, міського) органу охорони здоров'я, установи соціального захисту, сільський, селищний, міський голова;
  •  уповноважена  посадова  особа  органу  реєстрації місця проживання громадян.
  • керівники закордонних дипломатичних установ України та Міністерство оборони України органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
 
 
 
    Державний реєстр виборців функціонує незалежно від строків проведення виборів чи референдумів. Цей принцип ведення Державного реєстру виборців є надзвичайно важливим.
     На думку міжнародних і вітчизняних експертів, використання персональних даних Державного реєстру виборців під час підготовки до виборів беззаперечно сприяє забезпеченню реалізації виборчих прав громадян України. Фахівці різного рівня неодноразово відзначали, що Реєстр суттєво оптимізує роботу зі складання та уточнення списків виборців, зменшує навантаження на виборчі комісії при здійсненні ними своїх повноважень і дав змогу вийти на високу якість списків виборців.
   АІТС «Державний реєстр виборців» отримала міжнародне визнання в галузі інформаційних технологій: на міжнародній конференції Cisco Ехро-2009 АІТС «Державний реєстр виборців» була нагороджена як найкращий телекомунікаційний проект року в категорії «Проект загальнодержавного рівня. Телекомунікаційна інфраструктура».
 
Матеріали підготовлено на основі Закону України «Про Державний реєстр виборців» та статей журналу «Вісник Центральної виборчої комісії»